Proč s námi? V roce 2016 jsme publikovali jednoduché a ekologicky šetrné metody péče o včely. Naše příspěvky pobouřily hlavně včelaře, kteří nevědomky a nepravdivě informovali o obtížnosti chovu včel.

Varování: Pokud hledáte odpovědi na otázky o tom, jak lépe ošetřovat včely, nemůžete tato fakta ignorovat!

Včely existují na naší planetě již 150 milionů let. Lidské zásahy do ekosystému zapříčinily, že včela medonosná evropského typu již nedokáže v přírodě sama přežít.

V našem regionu se z nich stal ohrožený druh. Bez péče včelaře by vyhynuli, což by mělo katastrofální dopad na celou přírodu.

Naší vizí je vybudovat systém ekologického včelaření bez používání chemie. A to tak, aby byl udržitelný. V současnosti se staráme o stovky včelích rodin.

Každou z nich monitorujeme nejmodernějšími technologiemi. Technologie, kterou používáme, je speciálně zkonstruována tak, aby včelaři zjednodušila práci. Včelař získá perfektní přehled o zdraví a kvalitě jeho včelstev.

Díky této technologie nejsou nutné zásahy, které by je zbytečně vyrušovali. Technologie je 100% biologická, 100% bez reziduí, neškodná pro včely. Dá se používat během celého roku, i během medobrania. Technologie je navržena tak, aby byla cenově dostupná pro kohokoliv.

Několik údajů, které včelař může zjistit díky této technologie:

Váha úlu (hodinový, denní, týdenní a měsíční přírůstek nebo úbytek)

Teplota a vlhkost v úlu a venku dává informace o síle včelstva.

Atmosférický tlak dává informace o počasí.

Počet lietaviek ve včelstvu a přítomnost včelí matky. Signalizace matky v úlu je rozhodující pro včelaře.

Narušení úlu.

Predikce vyrojenia se je signalizována prostřednictvím zvuku (3 týdny dříve, 2 týdny dříve, 1 týden dříve).

Životnost baterie od jednoho až do pěti let.

Srovnání síly a produktivity včelstva.

Víte co dělají vaše včely během zimy?

Silvestr, Nový rok 2017. Reakce včel na ohňostroj.

Toto je včelí rabovka. Z hmotnosti 73 kg na 33 kg za 8 hodin.

Náš záměr podporují desítky tisíc lidí.

Další způsoby jak můžete pomoci

Někteří z vás jednoduše nemůžete přispět, ale to neznamená, že nemůžete pomoci:

  • Můžete se nás cokoli zeptat nebo zanechat pozitivní zpětnou vazbu.
  • Můžete nás podporovat i na sociálních sítích.

Odhaľte tajomstvá správania sa včiel a navždy odstráňte všetky nejasnosti pri ich chove.

Ak práve teraz čítate tento článok preto, že si neviete zodpovedať niektoré otázky o chove včiel, potom ste tu správne. Naučíte sa ako sa efektívne vyznať v spleti názorov tak, aby ste neprišli o ďalšie včelstvá, aby vás to nestálo obrovské peniaze, a aby ste nemuseli čítať ďalšiu knihu, ktorá aj tak neprinesie žiadne výsledky.

Bojujete vy a vaše včely s niektorými, z týchto problémov?

Problémy s matkou
Neznámy úhyn matky, neochota prijať matku, neschopnosť odchovať vlastnú matku, strata matky a vznik trubčíc, kedy začala matka plodovať

Problémy so správaním včiel
Náchylnosť na vyrabovanie, tendencia k rojeniu, agresivita voči ľuďom, agresivita pri zásahoch včelára, neochota budovať plásty

Problémy so znáškou
Malá produkcia medu, kedy, ktoré a koľko treba dokrmovať, ako podnecovať, nosia už nektár?

Problémy s chorobami
Trvalé problémy s klieštikom, kedy liečiť?

Problémy s počasím
Úhyn v zime alebo počas roka, neskorý jarný rozvoj, ostali úle po búrke poškodené, ako zistím či sú počas zimy v poriadku

Problémy s vybavením
Aký typ úľa si vybrať, akú rámikovú mieru používať, zateplený alebo nezateplený úľ

Iné problémy
Postreky poľnohospodárov, problémy s včelármi, ktorí kočujú

Je pre vás starostlivosť o včely vyčerpávajúca, finančne náročná a niekedy vás privádza až k slzám? Pravdepodobne to nie je vaša chyba!

Nezáleží na tom v akom klimatickom prostredí máte včely, ani na tom aký dobrý je rok alebo aké máte úle a vybavenie. Dokonca nezáleží ani na tom akú líniu včiel máte. Predtým ako sa vzdáte a začnete si nahovárať, že to tak má byť, že za to môžu klimatické zmeny, skúste ešte jeden pokus, ktorý vás presvedčí o opaku. Ešte vždy je tu NÁDEJ.

Priniesli sme včelárom jednoduché a overené riešenie ako odstrániť aj tie najzávažnejšie problémy so včelami.

Nenaleťte KLAMSTVÁM a MÝTOM o chove a správaní sa včiel!

Je neskutočné, že sú stále propagované mýty, ktoré šíria niektoré organizácie, včelári, ale aj laická verejnosť. A to aj napriek tomu, že prebehlo obrovské množstvo výskumov zameraných na včely a ich chov. Je smutné, že včely tu žijú už 150 miliónov rokov a teraz sú doslova ohrozeným druhom. Na začiatku dvadsiateho storočia sa jeden včelár dokázal starať o 500 úľov a dnes má väčšina včelárov problém zvládnuť aj 50.

Mýtus č.1:

„Zateplený úľ je lepší.“

SKUTOČNOSŤ:Niektorí včelári používajú zateplené úle, iní nezateplené. Tieto dve skupiny sa trvale sporia o tom, čo je lepšie. Zateplené úle sú väčšie, ťažšie, náročnejšie na údržbu. Nezateplené úle majú horšiu tepelnú izoláciu. Včelári, ktorí majú zateplené úle argumentujú tým, že včielky potrebujú udržiavať čo najviac tepla v zime. V lete potrebujú ochranu pred prehriatím od slnka, aby nemuseli toľko chladiť a mohli produkovať viac medu a neoslabovali sa. Včelári, ktorí majú nezateplené úle tvrdia, že ich včelám to nevadí. A aká je skutočná pravda? Výskumy potvrdzujú, že včelám je to úplne jedno. V zime vôbec nevyhrievajú celý úľový priestor, hrejú si len chumáč, do ktorého sa stiahnu a mimo neho môže bez problémov byť mínusová teplota. Netrápte sa tým, aký typ úľa mate. Dôležité je, aby sa vám s ním dobre pracovalo.

Mýtus č.2:

„Vyrojená matka bude mať potomstvo, ktoré má tendenciu vyrojiť sa.“

SKUTOČNOSŤ:Veľa majiteľov včiel verí tomu, že vyrojené matky prenášajú genetický material, ktorý spôsobí náchylnosť na rojenie. Rozsiahly výskum na túto tému preukázal, že to nie je pravda. Nedokázala sa žiadna merateľná tendencia k rojeniu včiel od matiek, ktoré sa vyrojili.

Mýtus č.3:

„Agresívne včelstvá prinesú viac medu.“

SKUTOČNOSŤ: Včelári sa snažia chovať mierne matky a na druhej strane prevláda tvrdenie, že včelstvá s miernymi matkami neprinesú také množstvo medu ako včelstvá agresívnejšie. Žiaden výskum nepreukázal ani náznak závislosti produkcie medu od náladovosti včelstiev.

Mýtus č.4:

„V zime sa nesmú včely otvárať.“

SKUTOČNOSŤ:Včelári sa snažia včely po zazimovaní už neotvárať. V období približne od konca augusta až do marca nasledujúceho roka v podstate netušia, čo sa so včelami deje. Včelári majú pocit, že ak sa do úľa pozrú, narušenie chladom bude také, že včely na 100% zahynú. Včely sú ale v tomto období pomerne aktívne. Krátky pohľad do úľa im vôbec nevadí ani keď je von -10˚C. To čo včielky skutočne ruší sú otrasy. Reagujú na ne vzrušením a ak trvajú príliš dlho, dokážu narušiť zimný chumáč. Vtedy sa včielky rozlezú po úli a umrznú.

Mýtus č.5:

„Na včelnici nesmie byť príliš veľa úľov“

SKUTOČNOSŤ:Včelári tvrdia, že včielky budú hladovať ak je ich v nejakej lokalite príliš veľa. Tvrdia, že krajina je prevčelená a má to dopad na produkciu medu. Realita je ale taká, že existujú včelnice kde je niekoľko tisíc úľov na jednom mieste. Včielky dokážu obsiahnuť plochu 100 miliónov m2 okolo svojho úľa, a tým pádom prevčelenie prakticky nehrozí. To, čo by mohlo byť problém je skôr lakomosť včelára, ktorý im zoberie všetok med pri medobraní. Ak už v danom čase včely nemajú odkiaľ nosiť nektár, potom naozaj hladujú.

Mýtus č.6:

„Poradí mi skúsený včelár“

SKUTOČNOSŤ:Skúsený včelár ti môže poradiť, ale je to pre neho veľmi náročné. On nepozná tvoje včely, nevie, čo všetko si s nimi robil a nevie ako sa chovali v priebehu času. Včelstvo je komplexný organizmus a je dôležité poznať celý kontext. Je to podobné, ako keby ste prišli za lekárom a on by stanovil diagnózu vašich detí len na základe vášho opisu. Dôležité je, aby ste včelám porozumeli, a aby ste vedeli objektívne merať čo sa s nimi deje.

Mýtus č.7:

„Starostlivosť o včely je náročná.“

SKUTOČNOSŤ:Ľudia, a dokonca aj včelári sa domnievajú, že starať sa o včely je náročné. Panuje všeobecne uznávaný názor, že je to časovo náročné, stojí to veľa peňazí a vyžaduje to veľa skúseností a teoretických znalostí. Tento názor prevláda kvôli trom dôvodom:
1. ľudia sa boja včiel,
2. ľudia nerozumejú životu včiel,
3. včelári robia nesprávne zásahy do včelstiev. 

Realita je taká, že starostlivosť o včely je jednoduchšia ako o domácich miláčikov alebo hydinu. Ak by im človek neubližoval, oni si poradia sami. Donesú si dostatok nektáru, aby prezimovali, odchovajú si vlastné potomstvo aj novú matku, vystavajú si nové plásty a ešte aj vytvoria minimálne jedno nové včelstvo, ktoré si nájde nové útočisko. Jediná vec sa zmenila od 80-tych rokov. Včielky treba liečiť! Musíte ich zbaviť parazita, ktorý sa volá varoa destruktor. Tohto parazita si doniesli ľudia z Indie a rozšírili ho po celom svete a teraz sa s ním včelári musia naučiť žiť.

„PREČO je také náročné starať sa o včely?“

Včely nie sú ľudia a nemyslia ako človek. Včely sa dokážu obetovať v prospech celého včelstva. Akceptujú jedného panovníka a nereptajú ani keď je veľa práce. Od prvého dňa, keď sa narodia pracujú a neskončia až kým neumrú. Umierať chodia samé von z úľa. Včielka má veľmi malý mozog, ale celé včelstvo má mozgovú hmotu porovnateľnú s mozgom človeka. Dokonca, ak si vypočítate pomerový koeficient mozog vs. hmotnosť organizmu, tak včelstvo vyhráva na plnej čiare.

Čo je to veľké tajomstvo včiel?

Väčšina majiteľov včiel si myslí, že včely len reagujú a je potrebné za ne rozmýšľať. V skutočnosti je to tak, že včelár nedokáže vnímať komplexnosť včelstva. Neurčí presné parametre a snaží sa opravovať len problémy a nie príčiny. Navyše, väčšinu problémov spôsobil sám včelár, len si to neuvedomuje, lebo komplexnosť problému je obrovská.

Čo o nás hovoria?

“Až keď som sa bol pozrieť na tento systém, pochopil som čo všetko robím zle a ako sa mýlim v tom čo potrebujú moje včely. Ak chcete pochopiť ako myslia vaše a čo robiť, aby ste im neubližovali, určite odporúčam vyskúšať kompletný monitoring. Nič lepšie u nás ani vo svete nenájdete. Je to úplne jednoduché, zrozumiteľne aj pre absolútneho začiatočníka.“
Dušan H., 50 rokov Košice

„Keď mi uhynuli včelstvá, nevedela som udržať slzy v očiach. Zasiahlo ma to na celej čiare a povedala som si, že toto už nikdy nechcem zažiť. Mala som šťastie, že som našla tento systém starostlivosti o včelstvá a teraz už viem, že je to len o mne, a že len na mne záleží či budem mať prosperujúce včely alebo žobrákov. Určite odporúčam každému – tento monitoring určite pomôže."
Elena M., 42 rokov, Senec

„Mám veľké šťastie, že som objavil týchto ľudí. Aj v mojom veku posunuli túto knihu ešte ďalej. Aj keď nie som technicky a počítačovo zdatný, s inštaláciou mi pomohli moje vnúčatá. Teraz presne viem, ako sa mám voči včielkam v jednotlivých fázach ich života správať. A pritom je to také jednoduché, stačí vidieť grafy v aplikácií a presne viem, na čo majú moje včielky chuť."
Peter G., 74 rokov Spišské Podhradie

Kto som a prečo by ste mi mali veriť?

Volám sa Peter Kočalka a som profesionálnym včelárom. Nie som však len obyčajný komerčný včelár, zaujímam sa o ekologický chov včiel a vždy potrebujem porozumieť ich správaniu. Nielenže už tisíce ľudí podporujú môj prístup, ale vyvinul som postupy starostlivosti o včely a monitoring, ktorý pomáha nie len včelárom, ale slúži aj na zbieranie vedeckých dát.

Monitoring včelstiev a overené postupy starostlivosti o včely.

Naša bežná cena za úľovou váhou začína od 129€ a včelári nám hovoria, že prečo máme tak nízku cenu. Štandardná cena niektorých výrobcov je totižto 280€. Aj keď funkcionalita ich váh je menšia a vôbec nemajú skúsenosti so včelami a s tým čo včelár potrebuje. Teraz môžete zaplatiť nepatrnú časť tejto sumy a získate zdarma aj online aplikáciu do mobilného telefónu. Som presvedčený, že starostlivosť o včely by mala byť jednoduchá a cenovo dostupná. Prostredníctvom nášho monitoringu to chcem umožniť všetkým včelárom na celom svete. Predstavte si, že máte včely, o ktoré sa nemusíte strachovať. Robia Vám radosť a vy sa staráte len o to čo potrebujú. Takmer ako keby s vami komunikovali. Len si to predstavte. Konečne máte celú vec pod kontrolou a ak sa niečo náhodou pokazí, viete si spätne zistiť prečo. Už žiaden smútok, už žiadne uletené včely, žiadne frustrácie a trápne situácie.

DEMO DATA Z NAŠEJ VČELNICE

Vnitřní teplota, Vnější teplota

Vnitřní vlhkost, Vnější vlhkost

Tlak vzduchu

Váha

Frekvence, Hlasitost

CO2

Stav baterií

Latest posts

All
monitoring